top of page

Jazvová alopecia

Updated: Feb 4, 2022

Väčšina typov jazvovej alopécie je spôsobená trvalou deštrukciou vlasových folikulov v dôsledku zápalu, progresívnym ukladaním kolagénu a často sa spája aj so stratou mazových žliaz.


Prevalencia jazvovéj alopécie je asi 3% až 7% u mužov a žien, ktorí sú inak zdraví. Ľudia, ktorí stratili vlasy v dôsledku zjazvenia alopéciou, zvyčajne trpia veľkým trápením, pretože ak je zvolená nesprávna liečba neexistuje spôsob, ako vlasy znova vypestovať. Zjazvená alopécia nie je nákazlivá a môže postihnúť kohokoľvek.


Ako to začína


V niektorých prípadoch nemusí vypadávanie vlasov pri zjazvenej alopécii vykazovať typické príznaky, a preto zostáva bez povšimnutia. Rýchle vypadávanie vlasov je zvyčajne sprevádzané príznakmi ako silné svrbenie, bolesť, pálenie a vypadávanie vlasov v trsoch. Zápal, ktorý spôsobuje deštrukciu vlasových folikulov, sa vyskytuje pod povrchom kože a nevykazuje jazvu na pokožke hlavy hneď. Len čo sa folikul zjazví, pokožka hlavy môže začať vykazovať príznaky zápalu, napríklad sčervenanie, zmena pigmentácie, vriedky alebo vzhľad podobný tvrdej doske.


Zjazvená alopécia môže postihnúť každého zdravého muža alebo ženu a nemusí mať vždy genetické prepojenie.

Niektoré typy sa vyskytujú častejšie u žien ako u mužov.

Pseudopelade je typ jazvovej alopécie, ktorá postihuje hlavne dospelé ženy. Zjazvenie alopécie sa vo všeobecnosti u detí nevyskytuje; určitý špecifický typ však môže mať vplyv na dospievajúcich mužov.


Jazvová alopécia sa začína ako jedna alebo viac prázdných miest na pokožke hlavy. Tieto miesta môžu zostať diskrétne alebo sa spájať, aby vytvorili väčšie plešaté oblasti na pokožke hlavy, ktoré môžu pomaly prejsť do takmer úplnej alopécie. Plešaté miesta na pokožke majú hladký a lesklý vzhľad. Póry na pokožke chýbajú kvôli úplnej strate folikulárnych otvorov.


Príznaky jazvovej alopécie sa môžu líšiť v závislosti od typu alopécie.

Niektoré typické príznaky zjazvovej alopécie však zahŕňajú:


Svrbenie pokožky hlavy

Pálenie pokožky hlavy

Hnisavý výtok z pokožky hlavy

Bolesť

Miesta s drsnou a šupinatou kožou

Tvorba pľuzgierov

Chrasty


Riešenie trichológom


Ak sa začnete mať niektorý z týchto príznakov, skúste navštíviť trichológa. Včasný vstup do pokožky formou vhodnéj protizápalovej procedúry dokáže pomôcť pokožke zvládnuť zmeny v podkožnom väzive a tak je dosť možné, že sa do stavu úplnej alopecie nedostanete.

Ak sa ale naopak pokožka zatiahne prílišným použivaním kortikoidov, telo často paradoxne nedokáže spracovať zápal a skončí to trvalou plešatosťou na postihnutých miestach.


Je mnoho teorií ohľadom tohto typu alopecie no z praxe vidím prepojenie psychosomatiky a tela.

Prepojenie je viac ako jasné práve preto, že prichádza často v momente keď sa začína proces upokojenia zväčša do 1 roka po prežití väčšej traumy avšak pre každeho je traumou či úzkosťou niečo iné.

So stavom psychickéj nepohody sa spája aj zníženie imunity a často aj nevhodné stravovanie.

Ak sa po konzultácii nasmerujeme na správne vyšetrenia je to proces, ktorý je pod kontrolou a keď príde človek v správnom čase uspech je nadosah.

Západna medicina len veľmi výnimočne hľadí na zdravovný problém ako na komplexný problem celého tela a tak keď sa spoja skúsenosti trichológa s možnostami modernej medicíny je tam vyššie percento uspechu.Ak prídete neskoro


Bohužiaľ často prichadzate neskoro.

Ak pred vstupom trichológa bola nespravná liečba a tento stav trvá už dlšie, stáva sa to stavom nezvratným.

Obnova pokožky je málo pravdepodobná aj keď nie nemožná no návrat vlasov späť na vypadané miesta je len v minimalnej miere.


Vlasová protetika nám dáva možnosť vrátiť späť stratené sebavedomie a pohodu.

Pre mňa osobne je to splnený sen. Roky za kadernickým kreslom mi priniesli rôznorode prípady alopecie, práznde miesta po operaciach mozgu alebo jazvy po úrazoch.

Pocit že im nemôžem pomôcť bol naozaj skľúčujúci. Dnes po rokoch študia a hromade kurzov v zahraniči to viem najprv skúsiť trichologiou no ak toto nieje cesta vieme vyrobiť vlasovú náhradu tak, aby to bolo maximalne realistické a to je podstatné, vrátiť žene dobrý pocit a chuť isť opäť medzi ľudí.

Veľmi si prajem aby takých prípadov bolo čo najmenej no ak sa stretneme a je už neskoro na záchranu Vašich pôvodných vlasov, snažíme sa nastaviť vedomosti ohľadom starostlivosti o pokožku tak aby aj keď sa rozhodnete pre vlasovú náhradu, vieme problém držať pod kontrolou a minimalizovať tak možný nárast nových ložísk.s láskou k vlasomMira Afman


87 views0 comments

Recent Posts

See All

FAQ

Ako často sa vlasy prešivaju Prešívanie vlasov je veľmi individuálne a je to skôr o osobnom komforte no v priemere je to zruba každých 8 týždňov no stále najneskôr každé 3 mesiace. Aké vlasy používate

Opmerkingen